Vysokotlaké výbojky mají ve veřejném osvětlení stále své platné místo

V České republice je zastoupeno širší spektrum světelných zdrojů ve veřejném osvětlení. Vychází to z mnoha aspektů, především z historického vývoje využívání osvětlovací techniky.
divadlo v noci.jpg

Vysokotlaké rtuťové výbojky

Začínaly se vyrábět jako vůbec první typ výbojek a pochopitelně byly zamýšleny pro veřejné osvětlení, zejména ve velkých městech. Rozšířily se i do venkovských sídel, ale časem je začaly vytlačovat sodíkové výbojky, nebo jejich nástupci – halogenidové zdroje. V současné době jsou stále součástí veřejného osvětlení zhruba ze 4 procent celkového počtu světel, většinou v malých obcích. Od roku 2015 se ovšem nesmí nabízet k prodeji v rámci členských států EU a předpokládá se, že do pěti let téměř přestanou existovat. Jejich životnost je však poměrně dlouhá, až 20 tisíc hodin. Index podání světla Ra je pouze roven 50, poněvadž ve světelném spektru schází téměř úplně červená složka.
odraz světel na hladině.jpg

Halogenidové výbojky

To jsou v podstatě rtuťové výbojky, ve kterých se kromě rtuti nachází uvnitř náplně směs chemických prvků vzácných (halových) plynů a kovů vzácných zemin. Jejich index podání barev Ra se pohybuje v rozmezí od 60 do 90 a slouží v současné době především k osvětlování městských center, přechodů pro chodce, a některých rušných křižovatek. Vzhledem k tomu, že jejich pořizovací cena je poněkud vyšší, vyskytují se v poměrně malém zastoupení, pouze zhruba z 5 procent celkového počtu světel.
lucerny na mostě.jpg

Sodíkové vysokotlaké výbojky

Ačkoliv mají poměrně nízký index podání barev Ra, který je zhruba 25, v osvětlovací technice veřejného osvětlení výrazně převládají. Tvoří zhruba 83 procent celkového počtu světel. Jejich životnost se podobá rtuťovým výbojkám. Pracují na principu vyzařování sodíkových a rtuťových par a jsou nasazovány prakticky na všechny typy světelných zdrojů veřejných komunikací, nádražních objektů, parkovišť, průmyslových objektů a skladových prostor.

Kompaktní (lineární) zářivky

Ačkoliv mají velmi dobrý index barevného spektra Ra rovný 80, využívají se poměrně zřídka, většinou pro osvětlení méně důležitých komunikací. V zimních měsících se totiž jejich světelný tok snižuje až o 30 procent. Přesto tvoří v celkovém objemu světel na veřejných prostranstvích zhruba 5 procent.

LED diodové reflektory

Jejich index podání barev Ra se pohybuje v rozmezí od 75 do 90, což je optimální pro osvětlování hlavních silnic a dálnic a důležitých křižovatek. V ČR je prozatím jejich masové využití z nejrůznějších důvodů potlačováno a v současné době se využívají zhruba ze 3 procent celkového počtu světel.