Červená čočka jako součást životosprávy a udržení správné hmotnosti

Rychlost přípravy

O luštěninách je známo, že je nemilujeme kvůli tomu, že nás nadýmají, a že jejich příprava je nesmírně zdlouhavá. Musíme je namáčet alespoň na několik hodin, vodu slévat, vařit je ve vodě čerstvé, zkrátka spousta práce a starostí. Červená loupaná čočka je však výjimkou. Nemusí se ani namáčet, ani slévat voda, pouze ji propláchnete pod cedníkem. Uvaří se během čtvrt hodiny v běžném hrnci (nemusí být tlakový).
červená čočka.jpg

Obsah proteinů

Proteiny jsou dusíkaté látky, které potřebujeme pro tvorbu nových tělesných buněk. Jsou to živiny nezbytné, tělo si je nevyrobí samo a musíme je dodávat v potravě. Luštěniny jich mají obrovské množství, např. šálek červené čočky jich obsahuje necelých 20 gramů, je tedy vydatnějším zdrojem, než maso. A v kombinaci s obilovinou, např. pečivem, obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a maso plně nahradí.

Minerální látky, stopové prvky

Červená čočka je cenný zdroj živin, může se pochlubit značným množstvím hořčíku, vápníku, zinku, draslíku, selenu, ale především železa, dokonce mnohem více než červené maso.
červená čočka v hrnci.jpg

Vitamíny

Pravidelná konzumace této výjimečné potraviny doplní v těle chybějící komplex vitamínu B, zejména B6. Ten je zapotřebí k výživě mozkových buněk, vnitřních orgánů, pro správné fungování nervového systému, a má příznivý vliv i na kvalitu pleti a vlasů.

Obezita

Pokud byste se rádi zbavili nadbytečných kilogramů, zařazujte tuto potravinu do svého jídelníčku pravidelně. Počet otylých lidí v České republice povážlivě narůstá zejména mezi mladou generací, a to hlavně díky nezdravému fastfoodu. Zhubnout je s červenou čočkou velice snadné.

Vláknina

Nepravidelné vyprazdňování stolice je bohužel doménou českého národa, především mužů. Nedostatek zeleniny ve stravě, jídla z bílé mouky, nadbytek cukru, alkoholu, kofeinu, a nedostatek vlákniny, to vše jsou faktory, které přispívají k chorobám především tlustého střeva. Do roku 2016 byla Česká republika takříkajíc mistrem světa v počtu nemocných rakovinou tohoto orgánu. Za poslední dva roky se situace sice mírně zlepšila, ovšem šestá příčka na světě, to není rozhodně důvod k jásotu. Přitom by stačilo do jídelníčku zařadit červenou čočku a situace by se změnila velice razantně.