Údržba a čištění klimatizace podléhá určitým pravidlům

Servisní zásah

Že se lidé snaží ušetřit, je pochopitelně přirozené. Mnohé práce zaměřené na čištění a údržbu však musíme svěřit odborníkům. Mají potřebné vybavení, znalosti, a především zkušenosti. Čištění filtrů a výparníků zvládneme sami, ale v tomto případě se jedná o kontrolu běhu celé jednotky. Optimální je minimálně jednou za rok provést preventivní prohlídku celého systému.
obrázek klimatizace.png

Vzduchotechnika vyžaduje po určité době provést hloubkový čisticí proces. Tehdy je zapotřebí demontovat a vyvážit ventilátor, kompletně vyčistit elektroniku, a to jak u vnitřní, tak i venkovní splitové jednotky. Větší firmy mají poměrně běžně součástí smlouvy o montáži a dodávce kompletního zařízení i čištění klimatizace Praha a pravidelné servisní prohlídky v intervalu jednou až dvakrát za rok – v závislosti na době provozu a na okolním prostředí (prašnost, lokalita, časté teplotní výkyvy, práce ve vyšší tepelné zátěži apod.). Opravář by se také měl volat v případě netěsností potrubí, projevuje se to navenek mastnými fleky.

Co zvládnete sami

Každý typ klimatizace je vybaven filtrací. Ať už máte doma instalován splitový systém, nebo používáte přenosnou jednotku na kolečkách, všechny musí mít filtr pro zachycení prachových částic. Jde o to, aby filtrace zabránila průniku nečistot do chladicího systému, a aby byl tím pádem dostatečně účinný. Většinou se jedná o plastové dílce s jemným sítkem, které se jednoduše omyjí ve vodě se saponátem, a osprchují ve vaně. Voda však nesmí být příliš horká, aby se polyetylen nezdeformoval.

Některé splitové jednotky mívají plazmové filtrace pro likvidaci roztočů. Jsou zapojeny do elektrického proudu, a proto je třeba zvýšené opatrnosti. Veškeré čištění provádějte pochopitelně u spotřebičů odpojených od napájecího zdroje. Čistit se musí také konstrukce splitových systémů, kde se vlivem statické elektřiny usazuje prach. Některé speciální filtrace se ovšem čistit nedají, a musí se měnit

U venkovních jednotek nezapomínejte na čištění kondenzátoru. Buďte opatrní a práci provádějte pouze vysavačem s nástavcem s jemnými štětinami, abyste jej nepoškodili.
stará klimatizace.jpg

Desinfekce

Je známo, že většina nakažlivých chorob se šíří uvnitř místností několikanásobně rychleji, než venku. Způsobuje to zvýšená koncentrace mikroorganismů – virů a bakterií. Lidé s oslabenou imunitou paradoxně trpí doma více, než na čerstvém vzduchu. Z tohoto důvodu se aplikují do splitových jednotek desinfekční prostředky. Vždy ovšem dbejte na doporučenou koncentraci a čtěte návod k obsluze.