Vydejte se na vodu s tažným zařízením a přívěsem na lodě

Vodáci v České republice a ti, co k nám putují ze sousedních zemí na vodácká putování, se dělí do dvou základních skupin. V té první jsou ti, co si nechají dovézt lodě z půjčovny až na místo vyplutí, a odevzdávají je tam, kam se chystají doplout. Toto je nevýhodné v tom, že jste vázáni na přesné termíny a místa, kde lodě odevzdáváte a přebíráte, takže kvůli tomu musíte přizpůsobit vlastní program.

V druhé skupině se nachází lidé, kteří si přepravují lodě i vodácké vybavení sami. Vystačí k tomu jen s vlastním tažným zařízením a přívěsným vozíkem se svařovanou ocelovou nástavbou – konstrukcí, kam se připevní přepravovaná plavidla. Někdy vystačíte i se samotnou nástavbou a vozíky je možné si pouze pronajmout např. v hobby marketech.

auto s přívěsem

Přeprava lodí svépomocí se pak může uskutečnit v poklidném tempu, zcela nezávisle na vnějších okolnostech. Stačí se pouze domluvit s ostatními účastníky výpravy, kteří se na místo vyplutí přesunou vlastními auty nebo vlakem a v průběhu plavby je možné velmi pružně měnit program podle počasí, momentální nálady a touhy. Jistou možností je i vézt s sebou jízdní kola, která se vejdou do spodní části přívěsu, a můžete pak plavbu po řece doplnit cyklistikou. Toto zpestření uvítáte zejména za chladnějšího počasí, které není zrovna ideální na koupání.

tažné zařízení

Vodáci, kteří se pomocí vlastního tažného zařízení Fabia https://www.amsa.cz/Fabia-III a přívěsu přesouvají na potřebná stanoviště, mohou splouvat i řeky hůře dostupné a s omezenými možnostmi kempování, výhodné je to zejména tehdy, máte-li k dispozici vlastní dodávku pro přepravu většího počtu osob či nákladu, která poslouží i jako základna pro stanovou plachtu. Toto uplatníte například na horním toku Berounky nebo na Úhlavě, kde je velmi omezený počet vodáckých tábořišť. Musíte však ctít soukromý majetek a případné zákazy táboření a rozdělávání ohňů.