Vyplatí se měnit okna za plastová?


Všichni chceme, aby nám doma bylo teplo. O tom není nejmenších pochyb. A tak se snažíme udělat vše pro to, aby tomu tak bylo. A tou nejjednodušší věcí je utěsnění všech otvorů a skulinek, kterými by nám dovnitř mohl pronikat studený vzduch, či dokonce vítr nebo déšť. Jako druh z tropů nám teplo zkrátka svědčí, a potřebujeme jej, abychom se cítili pohodlně.

 

Samozřejmě s tím, jak se zlepšovaly naše dovednosti i s novými objevy přicházely stále lepší a lepší způsoby, jak náš domov co nejlépe izolovat před venkovním chladem. A jedním z trendů jsou v tomto ohledu bezesporu plastová okna. Mnoho majitelů nemovitostí, ať už domů či bytů, v nich mění stará dřevěná okna, která byla doposud používána, právě za plastová. Ale jaké jsou vlastně jejich výhody?

 

plastová okna najdeme i v paneláku

 

Jak již bylo naznačeno, je to především jejich těsnění. Jistě, dřevo je velmi dobrý tepelný izolant, jak ostatně věděli již naši předkové. Ovšem na druhou stranu, coby organický materiál, také pracuje. Časem se natahuje či smršťuje, podle okolní teploty, praská a i při nejlepší péči se v rámech dříve či později začnou tvořit malé trhlinky. Jimi právě dochází k tepelným ztrátám, které se snažíme omezit.

 

dnes se staví domy s plastovými okny

 

Na druhou stranu plast, ač není tak dobrým izolantem, nepracuje a těsní tedy mnohem lépe a po delší dobu. Proto plastová okna vydrží i při minimální péči déle, než dřevěná. Zdálo by se tedy, že je to skutečně dobrá investice – menší ztráty tepla znamenají totiž nejen větší pohodlí, ale také menší účty za topení, což je něco, co zvláště v dnešní době rozhodně oceníme. Je však dobré se podívat, zda nemá také nějaké nevýhody.

 

Jak se ukazuje, skutečně má, a ty vyplývají poněkud ironicky právě z jeho těsnících schopností. Nedochází totiž k takové výměně vzduchu, jaká by byla potřeba. Proto, pokud máme plastová okna, musíme častěji větrat, a to i v zimním období. Jinak totiž nemůže unikat ani vzduch, ale ani vlhkost, a může se začít tvořit plíseň, kterou doma rozhodně nechceme.

Pár tipů na zlepšení dne

Ne všechny dny jsou zrovna zalité sluncem. Další problém je v tom, že člověk jako takový má od přírody sklony v pesimismu, vidění jen toho špatného, co se nám zrovna nepovedlo podle našich představ a ke stěžování se, za účelem toho, aby nás ostatní litovali a urvali si trochu toho uznání. Slavný citát tvrdí, že ne každý den je dobrý, ale že na každém dni je něco dobrého. Důležité tak je naučit se vnímat i ty nejmenší maličkosti, ze kterých mít radost a které se nám povedly. Přehnaná negativita totiž kazí nejen naši náladu, ale také náladu ostatních kolem nás a ve vyhroceném finále i naše zdraví. Jak si tedy umět zpříjemnit každý den? Tady je pár tipů.

Anglický nápis

Každý den začíná probuzením, které je ovšem hned první věcí, jež nás naštve. Snažte se tak jít dříve spát a urvat si nějaké ty hodiny spánku navíc. Trpíte-li nespavostí pokuste se alespoň hodinu před spaním omezit světlo televizní obrazovky, mobilního telefonu nebo notebooku. Zkrátka elektroniku, jenž má velice často na svědomí neklidné spaní ať už kvůli již zmíněnému světlu, nebo proto, že jsme si zrovna přečetli zprávu, jež nás zrovna nepotěšila a my na ni musíme neustále přemýšlet, nebo jsme viděly modelku s postavou, o níž si můžeme nechat jen zdát. Ráno vám může zpříjemnit i tak jednoduchá věc, jako to, že se usmějete na svůj odraz v zrcadle a pochválíte se. Zkuste také popřemýšlet nad svými stravovacími návyky a nad tím, zda jsou naše snídaně vhodně zvolené na to, aby nás pořádně nakoply a dodaly nám potřebnou energii. Pokud budete mít ještě nějaký ten čas před odchodem do práce, zařaďte alespoň malé protažení, které probere vaše svaly.

Budete-li mít v práci pocit, že na vás všechno padá a brzo vám praskne hlava ze všech těch starostí, stresů a nahromaděných úkolů, dejte si malou pauzu a dýchejte. Pěkně zhluboka. Tento jednoduchý rituál uklidní a zpomalí vaše myšlenky a pomůže vám je utřídit. Nezapomeňte se v průběhu dne také pochválit za všechny věci, které se vám již podařily. Cestou domů si všímejte svého okolí. Zkuste se pro změnu rozhlížet kolem sebe a všímat si toho, co se děje. Ponořte se do okolních zvuků a přírody.

Cvičení jógy

Samozřejmě není nic lepšího než dorazit domů po náročném pracovním dni. Tuto kouzelnou chvíli si každý z nás užívá úplně jinak a zcela posvém, podle toho, co má rád. Někdo se rád usadí do svého altánu – pár tipů, jak si zpříjemnit čas v pergole https://blog.pergoly-trutnov.cz/2019/09/11/par-tipu-jak-si-zprijemnit-vas-cas-v-pergole/ – s kávou nebo sklenkou vína a dobrou knížkou, jiný se věnuje fyzickému odpočinku, mezi něž lze zařadit i v této době velice oblíbenou jógu, pustí si film anebo vymění postřehy z celého dne se svou rodinou nebo přítelem. Na úplném konci dne si opět nezapomeňte poděkovat za to, že jste celý den zvládli a že se vám všechno povedlo. A to, co se nepovedlo? Nedělejte si s tím moc velkou hlavu a ono se to nakonec vyřeší.

Tipy na výběr interiérových dveří

Hledáte dveře právě do vašeho domova? Nenechte se unést pouze módními trendy, dveře dotvářejí váš interiér a měly by být jak designové, tak funkční.
 dveřní kování
Výrobci dveří na svých webech poskytují konfigurátor, kde je možné si je orientačně navrhnout a podívat se, jak by typově ladily s vaším obydlím. Vybrat můžete z modelových řad, které se liší použitým materiálem, výplní, vzhledem a v neposlední řadě i cenou. Zákazníci se při koupi více kusů rozhodují v rámci jedné produktové řady, v jejíž nabídce vybírají stejné barevné provedení s odlišnou mírou prosklení či odhlučnění. Na WC, do koupelny a ložnice se nejčastěji dávají plné, do dětských pokojů zase mírně prosklené, často protihlukové.
 
Hlavní rozlišení typů dveří je na plné a prosklené. Poté, co jste si jistí provedením, můžete pokračovat v rozhodování o vhodném povrchu. Foliované dveře jsou levnější variantou, avšak jsou náchylnější na poškození a nejsou ideálním řešením do vlhkých prostor. Laminátové s odolnějším povrchem jsou doporučovány do obytných prostor se zvířaty a zvládnou větší zatížení. Mezi nejluxusnější povrchy patří dveře s vysokým leskem či lakované. Kvalitu dveří definuje jejichrám, cenově dostupnější jsou z lisovaného dřeva a dražší z pevného, nejčastěji smrkového dřeva.
 posuvné řešení
Další otázkou při výběru je zárubeň, novým trendem je bezfalcové řešení se skrytými panty, které působí moderním a čistým vzhledem. Ale co dělat, když nelze vybourat stávající kovovou zárubeň? Odpovědí je tzv. OKZ, obklad kovové zárubně, kdy je staré provedení bez nepořádku při montáži nahrazeno novým. Stará zárubeň zůstává na místo a je obložena novou, typově shodnou s křídlem. Do menších prostor se doporučuje umístit dveře posuvné, které mohou zajíždět do vlastního pouzdra nebo do zdi (s touto variantou se musí počítat již při stavbě zdi nebo její rekonstrukci).
 
Ať se rozhodnete pro jakýkoli typ, vždy myslete na to, že se jedná o investici a dveře se vám i za pár let musí líbit. Ceny interiérových dveří se pohybují od několika stovek korun až po desetitisíce, ideální je zvolit zlatou střední cestu.