Levné bydlení, které dokáže příjemně překvapit

Hodně lidí má zálusk na vlastní bydlení, avšak mnoho z nich na něj žel nedosáhne. Ne snad proto, že by patřily do nižší střední třídy, ale protože ceny obytných nemovitostí jsou dnes tak vysoko, že na ně nemají ani lidé, jež vydělávají docela slušné peníze. Není se ani čemu divit, jelikož bydlení se dnes prostě nestaví a když už, tak velice pomalu. Developeři si tak mohou dovolit nastavit si ceny, jak se jim hodí, což je ovšem pro běžného člověka zdrcující. Běžně se tak musí smířit s bydlením v nájmu, což není zrovna ideál.

Peníze a cihly

Jsou zde však i jiné možnosti než jen byty, respektive rodinné vilky. Když vynecháme houseboaty, které jsou pro většinové obyvatelstvo přeci jen až příliš specifické, pořád jsou tu ještě dřevěné mobilní domy. Hlavně modely z nové generace jsou velice výhodné jak z cenového hlediska, tak i co se komfortu týče.

Mobilní domy nemají v našich zeměpisných šířkách zrovna na růžích ustláno. Hlavně za minulého režimu se totiž tímto názvem označovala kdejaká bouda na kolech, takže si lidé mylně vykládají, že i nejnovější verze jsou na tom obdobně. Dobrou zprávou je, že tomu tak není. Naopak, jedná se o plnohodnotná obydlí, která sice nejsou příliš prostorná, za to však mají spoustu jiných kvalit. Jednou z nich je kupříkladu izolace. Ta je u nejnovějších verzí na skutečně vysoké úrovni. Funguje dobře nejen jako ochrana proti zimě, respektive velkým vedrům, ale zároveň dokáže efektivně tlumit hluk zvenčí. Příjemným bonus je i vnitřní vybavení, které často bývá na skutečně špičkové úrovni. Řeč není pouze o nábytku, ale i mnoha druzích elektrospotřebičů.

Peníze a domek

Podnikání na malém prostoru

Je pravda, že malý prostor může být hlavně pro větší rodiny problém, avšak pro mnohé podnikatele rozhodně není. ti totiž rovněž stále častěji používají mobilní domky, ovšem většinou ne k bydlení, ale pro své podnikatelské účely. Jelikož je možné domky různé upravovat, může si je každý zformovat k obrazu svému. A to docela snadno.

Pár tipů na zlepšení dne

Ne všechny dny jsou zrovna zalité sluncem. Další problém je v tom, že člověk jako takový má od přírody sklony v pesimismu, vidění jen toho špatného, co se nám zrovna nepovedlo podle našich představ a ke stěžování se, za účelem toho, aby nás ostatní litovali a urvali si trochu toho uznání. Slavný citát tvrdí, že ne každý den je dobrý, ale že na každém dni je něco dobrého. Důležité tak je naučit se vnímat i ty nejmenší maličkosti, ze kterých mít radost a které se nám povedly. Přehnaná negativita totiž kazí nejen naši náladu, ale také náladu ostatních kolem nás a ve vyhroceném finále i naše zdraví. Jak si tedy umět zpříjemnit každý den? Tady je pár tipů.

Anglický nápis

Každý den začíná probuzením, které je ovšem hned první věcí, jež nás naštve. Snažte se tak jít dříve spát a urvat si nějaké ty hodiny spánku navíc. Trpíte-li nespavostí pokuste se alespoň hodinu před spaním omezit světlo televizní obrazovky, mobilního telefonu nebo notebooku. Zkrátka elektroniku, jenž má velice často na svědomí neklidné spaní ať už kvůli již zmíněnému světlu, nebo proto, že jsme si zrovna přečetli zprávu, jež nás zrovna nepotěšila a my na ni musíme neustále přemýšlet, nebo jsme viděly modelku s postavou, o níž si můžeme nechat jen zdát. Ráno vám může zpříjemnit i tak jednoduchá věc, jako to, že se usmějete na svůj odraz v zrcadle a pochválíte se. Zkuste také popřemýšlet nad svými stravovacími návyky a nad tím, zda jsou naše snídaně vhodně zvolené na to, aby nás pořádně nakoply a dodaly nám potřebnou energii. Pokud budete mít ještě nějaký ten čas před odchodem do práce, zařaďte alespoň malé protažení, které probere vaše svaly.

Budete-li mít v práci pocit, že na vás všechno padá a brzo vám praskne hlava ze všech těch starostí, stresů a nahromaděných úkolů, dejte si malou pauzu a dýchejte. Pěkně zhluboka. Tento jednoduchý rituál uklidní a zpomalí vaše myšlenky a pomůže vám je utřídit. Nezapomeňte se v průběhu dne také pochválit za všechny věci, které se vám již podařily. Cestou domů si všímejte svého okolí. Zkuste se pro změnu rozhlížet kolem sebe a všímat si toho, co se děje. Ponořte se do okolních zvuků a přírody.

Cvičení jógy

Samozřejmě není nic lepšího než dorazit domů po náročném pracovním dni. Tuto kouzelnou chvíli si každý z nás užívá úplně jinak a zcela posvém, podle toho, co má rád. Někdo se rád usadí do svého altánu – pár tipů, jak si zpříjemnit čas v pergole https://blog.pergoly-trutnov.cz/2019/09/11/par-tipu-jak-si-zprijemnit-vas-cas-v-pergole/ – s kávou nebo sklenkou vína a dobrou knížkou, jiný se věnuje fyzickému odpočinku, mezi něž lze zařadit i v této době velice oblíbenou jógu, pustí si film anebo vymění postřehy z celého dne se svou rodinou nebo přítelem. Na úplném konci dne si opět nezapomeňte poděkovat za to, že jste celý den zvládli a že se vám všechno povedlo. A to, co se nepovedlo? Nedělejte si s tím moc velkou hlavu a ono se to nakonec vyřeší.

Tipy na výběr interiérových dveří

Hledáte dveře právě do vašeho domova? Nenechte se unést pouze módními trendy, dveře dotvářejí váš interiér a měly by být jak designové, tak funkční.
 dveřní kování
Výrobci dveří na svých webech poskytují konfigurátor, kde je možné si je orientačně navrhnout a podívat se, jak by typově ladily s vaším obydlím. Vybrat můžete z modelových řad, které se liší použitým materiálem, výplní, vzhledem a v neposlední řadě i cenou. Zákazníci se při koupi více kusů rozhodují v rámci jedné produktové řady, v jejíž nabídce vybírají stejné barevné provedení s odlišnou mírou prosklení či odhlučnění. Na WC, do koupelny a ložnice se nejčastěji dávají plné, do dětských pokojů zase mírně prosklené, často protihlukové.
 
Hlavní rozlišení typů dveří je na plné a prosklené. Poté, co jste si jistí provedením, můžete pokračovat v rozhodování o vhodném povrchu. Foliované dveře jsou levnější variantou, avšak jsou náchylnější na poškození a nejsou ideálním řešením do vlhkých prostor. Laminátové s odolnějším povrchem jsou doporučovány do obytných prostor se zvířaty a zvládnou větší zatížení. Mezi nejluxusnější povrchy patří dveře s vysokým leskem či lakované. Kvalitu dveří definuje jejichrám, cenově dostupnější jsou z lisovaného dřeva a dražší z pevného, nejčastěji smrkového dřeva.
 posuvné řešení
Další otázkou při výběru je zárubeň, novým trendem je bezfalcové řešení se skrytými panty, které působí moderním a čistým vzhledem. Ale co dělat, když nelze vybourat stávající kovovou zárubeň? Odpovědí je tzv. OKZ, obklad kovové zárubně, kdy je staré provedení bez nepořádku při montáži nahrazeno novým. Stará zárubeň zůstává na místo a je obložena novou, typově shodnou s křídlem. Do menších prostor se doporučuje umístit dveře posuvné, které mohou zajíždět do vlastního pouzdra nebo do zdi (s touto variantou se musí počítat již při stavbě zdi nebo její rekonstrukci).
 
Ať se rozhodnete pro jakýkoli typ, vždy myslete na to, že se jedná o investici a dveře se vám i za pár let musí líbit. Ceny interiérových dveří se pohybují od několika stovek korun až po desetitisíce, ideální je zvolit zlatou střední cestu.