Bezpečné bylinky

O bylinky a jejich účinky se zajímá stále více lidí. Stoupá i jejich užívání na různé zdravotní problémy. Samozřejmě, že člověk musí umět odlišit, kdy je léčba bylinkami vhodná a kdy je nutné navštívit lékaře. Na vyléčení závažných zdravotních potíží bylinky nestačí. Léčivkami, ale můžeme své zdraví podpořit. Používat můžeme úplně obyčejné byliny. Jako přírodní antibiotikum poslouží obyčejný křen. Víte, že se mu říká český ženšen, křín nebo mužská ředkev? Křen se používal k léčebným účelům již dávno v minulosti.
hovězí svíčková s oblohou
Nejen, že křen slouží jako přírodní antibiotikum, ale obsahuje velké množství vitamínu C, vápník, hořčík, draslík, vápník a kafrový olej. Křen bychom měli pojídat hlavně k masitým pokrmům. Zvýší vylučování enzymů. Podpoří činnost jater a slinivky. Možná někoho překvapí, že napomáhá při nechutenství.Oceníte ho jako prostředek proti kašli a ke zmírnění menstruačních bolestí. Při nachlazení, chřipce, kašli a virózách horních cest dýchacích ho můžete užívat preventivně jako antibiotikum.
Ale i u křenu platí, všeho s mírou. Přeci jen jeho ostře pálivá chuť může způsobit nějakou kontraindikaci. Vyvarovat by se ho měli především osoby s průjmy nebo chronickým onemocněním ledvin a močových cest. Ten, kdo má problém s žaludečními vředy, měl by se křenu vyvarovat. Pokud vám, ale v užívání křenu nic nebrání, můžete jeho léčivý potenciál využít na plno.
křen a potápěčské brýle
Vyrobte si křenový med. Je výborný na kašel a nachlazení. Recept je jednoduchý, není třeba v něm hledat žádné složitosti.
Nastrouhejte polévkovou lžíci co nejčerstvějšího křenu a smíchejte se třemi lžícemi medu. Nechte do druhého dne ustát. Lžičku medu užívejte několikrát denně.
Podobným způsobem si můžete připravit křenové víno.
Do jednoho litru červeného vína vsypte nastrouhaný křen, aby dosahoval do jedné pětiny láhve a nechte deset dní vylouhovat. Křenové víno je velmi silné!

Objednávejte pouze u ověřených prodejců

Pokud chcete vyměnit své brýle za kontaktní čočky, určitě byste to měli nejdříve konzultovat a s vaším očním lékařem. Čočky totiž nejsou určeny pro každého. Jistě, může je používat naprostá většina lidí, ale existuje i pár procent populace, pro které určeny nejsou. Jedná se hlavně o jedince s určitými očními poruchami, pro které je přeci jen vhodnější nošení klasických brýlí. Předtím, než se dáte do jejich koupě, měli byste vědět několik podstatných detailů.
keratometer na oči

V případě, že nemáte s kontaktními čočkami doposud žádné bližší zkušenosti, připravte se na to, že vás první nasazování může bolet, a to opravdu hodně. Existují dokonce i lidé, kteří při tomto procesu omdlévali, ale nemusíte se bát, jedná se opravdu jen malou část. Naprostá většina lidí si na ně naopak velice rychle zvykne a poté je už nechce měnit za brýle.

Na rozdíl od brýlí, kontaktní čočky se nedají používat pořád. Nejen, že si je musíte odložit vždy před spaní, ale také je nemůžete využívat do nekonečna. Po nějaké době se totiž opotřebují natolik, že je nutné je vyhodit. Rychlost opotřebení závisí na typu čoček. Některé jsou vhodné k nošení po dobu několika málo dnů, jiné můžete nosit týden, někdy déle. Vždy byste se měli držet návodu uvedeného na krabičce výrobku, jinak byste si mohli poškodit zrak.
duhové oko

Koupit si dnes čočky nemusíte pouze u optika, ale také na internetu. Tento způsob je daleko jednodušší, ale na druhou stranu skýtá i pár zásadních úskalí. Předně byste měli vědět, jaký typ čoček přesně potřebujete. Koupit si jiný model a následně ho běžně používat by pro vás mohlo mít nemalé zdravotní následky. Ideální je zadat přesně takové parametry, které vám doporučil oční lékař. Pouze tak budete mít jistotu, že při koupi nesáhnete vedle a pořídíte si přesně takový výrobek, který bude dokonale pasovat zrovna vám.


Střelba může být dobrá zábava

Střelné zbraně mohou sloužit několika možným účelům. Pokud pomineme ty, které nejsou právě mírumilovné, pak je to docela hezký koníček. A v tomto případě máte dokonce i možnost volby, jakým způsobem budete ke zbraním přistupovat.

střelba

  • Jednou z možností je pozice sběratele.
    • Pokud chcete mít doma jen zajímavé exempláře a nehodláte s nimi střílet, pak možná ani nebude zapotřebí žádat o zbrojní průkaz.
    • Zbraně pro sběratelské účely mohou být znehodnocené.
    • Nebo se může jednat o historické exempláře, které nepodléhají registraci.

Jestliže je váš zájem ale namířen spíše jiným směrem a sběratelství se vás až tak dalece netýká, budete zřejmě zbrojní průkaz potřebovat. Jeho získání není až tak jednoduché. Jelikož se jedná o věc vážného charakteru, musí být jasné, že jste jako držitel zbraně schopen s ní zacházet a také, že o ní víte vše potřebné. Mimo teoretickou stránku je tedy jasné, že vaše návštěva střelnice bude bezpodmínečně nutná.

  • Mnoho zájemců o získání zbrojního průkazu přijde na střelnici poprvé až v den zkoušek.
    • JE TO VELKÁ CHYBA.

Téměř každá střelnice v České republice nabízí možnost zkušebních kurzů. Nebo si prostě můžete přijít jen tak zastřílet a teprve poté se rozhodnout, jestli byl ZP dobrý nápad.

Podmínky střeleckého areálu je nutné dodržovat

Z návštěvy střelnice si můžete udělat i zábavné odpoledne pro celou rodinu. Jestliže jsou vaše děti starší deseti let, pak s tím nebude žádný problém. Je ale jasné, že musí být neustále přítomen dozor starší jednadvaceti let.

  • A samozřejmě, že musí být držitelem zbrojního průkazu skupiny B.
  • Jestliže je držitelem tohoto průkazu ve skupině C, pak ho musí vlastnit nejméně tři roky.

puška
Každý provozovatel střelnice si ale může podmínky pro vstup a pobyt na tomto území upravit podle svého. Někde je vstup dětem na pozemek střelnice zapovězen.

Zranění

Jak se vybavit pro případná zranění ?
Snaha předcházet se počítá. Je mnoho způsobů, díky kterým lze mnoha zraněním předejít. Jenže nikdy neeliminujete veškeré úrazy, to je nemožné. Museli byste mít tak 10 rukou a být rozděleni na několik lidí a mít oči i zezadu, abyste toho docílili. Občas úrazu zkrátka nepředejdete a stane se a to jak dítěti, tak dospělému.
suchá zem.jpg
Každá domácnost by měla být vybavena alespoň základním vybavením, díky kterému vaše děťátko ošetříme.
Domácnost by se dala přirovnat k automobilu, ve kterém je povinné mít lékárničku, která musí být obměňována podle předepsaných norem a za prošlou lékárničku (nebo nevybavenou lékárničku) se platí nemalé pokuty.
Tak proč ji nemáte i doma? Samozřejmě, že autonehod je velice hodně, ale domácích úrazů je mnohem více (a to i přes to, že asi nejsou tak vážné, jako když někdo nabourá s automobilem).
křížek z náplastí.jpg
Na pracovišti je také ve zvyku, že je lékárnička a to i v případě, že se jedná například o práci v kanceláři. Vezměte v potaz, že v takové práci pracují dospělí a inteligentní lidé a není téměř žádná pravděpodobnost úrazu, ale lékárničku tam stejně najdete, protože nikdy nevíte, kdy některý zaměstnanec nehezky spadne nebo se řízne o papír.
Úrazy čekají na každém rohu a jsou běžnou záležitostí.
Nemusí se jednat jen o úraz, ale i o nemoc (například zažívací problémy), se kterou nám lékárnička zaručeně dokáže pomoci. Nemoci se nedá předejít téměř vůbec, proto se prášky v lékárničce hodí a vždy nás dokáží zachránit.
Závěrem zmíním velice důležitý fakt, který by si měl každý dospělý zodpovědný člověk uvědomovat a řídit se jim. Je lepší mít lékárničku, kterou nikdy v životě nepoužijete, protože ji nebudete potřebovat, než ji potřebovat, ale nemít ji. Neštěstí se může stát kdykoliv a komukoliv.

Spojte se proti demenci

Pokud se u někoho ve světě rozvíjí demence každé tři minuty, je riziko, že jste to právě vy, nebo někdo kolem vás.
Na základě nejnovějších výzkumů naleznete naše nejdůležitější tipy, jak snížit riziko demence. Vaše riziko bude nejnižší, pokud můžete přijmout několik z nich, a ne jen jednu nebo dvě.
alzheimerova choroba
1. Zůstaňte aktivní – po dobu nejméně 30 minut, pětkrát týdně. Budete muset být dostatečně aktivní, abyste zvýšili srdeční frekvenci a trochu se nadechli. Můžete jít pěšky, na kole, plavat nebo se připojit ke cvičení, nebo taneční skupině. Pravidelné fyzické cvičení u dospělých ve středním a starším věku snižuje riziko vývoje demence. Je to také dobré pro vaše srdce a duševní pohodu.
2. Nekuřte – pokud už kouříte, zkuste to zastavit. Kouřením máte větší riziko vzniku demence a poškození plic, srdce a oběhu. Pokud chcete přestat kouřit, promluvte se svým lékařem, může vás odkázat na protikuřáckou „léčebnu“, nebojte, není to psychiatrie.
3. Jíst zdravou vyváženou stravu – zdravá strava má vysoký podíl mastných ryb, ovoce, zeleniny, nerafinovaných obilovin a olivového oleje a nízké hladiny červeného masa a cukru. Taková strava pomůže snížit riziko vzniku demence a srdečních chorob, mrtvice a diabetu 2. typu. Pokuste se snížit obsah nasycených tuků (např. Koláče, sušenky, většina sýrů) a omezit sladkosti. Podívejte se také na váš příjem soli, protože sůl zvyšuje váš krevní tlak a riziko mrtvice. Přečtěte si popisky potravin, abyste zjistili, co je v nich, a hledejte zdravější možnosti. Pokud si opravdu nevíte rady, nebojte se navštívit zkušeného výživového poradce, který vás může přeučit na zdravou stravu. Nejsou sice nejlevnější, ale nezapomínejte, taková investice je na celý život, může se vám to hodit.
4. Udržujte alkohol v doporučených mezích – a nezapomeňte, že se tyto limity změnily v roce 2016. V současné době činí maximálně 14 jednotek každý týden u mužů a žen, rozložených na 3 nebo více dní. To je stejné jako čtyři nebo pět velkých sklenic vína.
5. Převezměte kontrolu nad svým zdravotním stavem – Pokud jste pozvaní na pravidelnou zdravotní prohlídku na střední škole u lékaře, nezapomeňte jít. Prohlídka by měla zahrnovat kontrolu vašeho krevního tlaku, váhu a možná i hladinu cholesterolu. Ty jsou spojeny s demencí a stavy, které jsou silnými rizikovými faktory pro demenci (srdeční choroby, mrtvice a diabetes). Pokud již žijete s jednou z těchto dlouhodobých podmínek, postupujte podle odborných rad ohledně léků a životního stylu. Pokud máte pocit, že byste mohli být depresivní, vyhledejte léčbu brzy.
muž s výpadky paměti
6. Dejte mozku každodenní cvičení – mohlo by to být čtení, řešení hádanek, hledání slov nebo křížovky, hrací karty, sudoku, nebo učení se něčeho nového – možná jiného jazyka. Pokud můžete udržet aktivní mysl, pravděpodobně snížíte riziko demence. Existuje o něco méně důkazů, ale udržení společenské angažovanosti a dobré sociální sítě může také snížit riziko vaší demence.

Bolest bederní páteře aneb adekvátní prevence a pomoc

S problémem se zády, konkrétně s bolestí zad se setkalo více jak osmdesát procent dospělé populace. Jedná se o velmi rozšířené civilizační onemocnění způsobené i moderním stylem života. Nejčastější příčinou je bolest bederní páteře, která je zapřičiněna nerovnovážným zatížením svalů páteře sloužící coby celek ke stabilizaci lidského trupu.muž u počítače
 
Pohnutky vyvolávající bolest bederní páteře
 
Mnoho příčin může mít vliv na bolest bederní páteře. U mladší generace je způsobena nedostatečnou fyzickou aktivitou a doslova sedavým stylem života, trávením veškerého času sezením ve školní lavici a doma u počítače. U starších občanů je původcem bolesti degenerace meziobratlových plotének, které se nachází mezi jednotlivými obratli v lidské páteři. Jejich posláním je zejména potlačení tlaku a nárazu vznikajících při pohybu ve vzpřímené poloze.
 
Tyto meziobratlové ploténky tvoří elastická tkáň mající sklon k úbytku v rámci vyššího věku.
K přetěžování bederní oblasti dochází prostřednictvím špatného držení těla, nesprávně naučených pohybů a velký vliv má i nadváha. Mezi rizikový faktor náleží dlouhé sezení, nedostatečná pohybová aktivita, konzumace nadměrného množství jídla.
 
Nicméně je důležité neopomenout, že v rámci bolesti se může jednat i o vážné onemocnění vnitřních orgánů. Bolest beder často souvisí s onemocněním ledvin, kdy tak může jít o zánět. Při zanedbání může vyústit až ke trvalému poškození.
 
Efektivní prevence
 
Nejlepší a osvědčenou metodou v rámci prevence je pravidelný pohyb a cvičení proti bolestem zad. Pravidelné cvičení je tak velmi účinnou pomocí a řešením. Cvičení je ideální ráno i večer. Zejména ráno je ocenitelné v tom, že po probuzení v rámci lehkého protažení dojde k uvolnění ztuhlého svalstva po spánku.
 
Správné cviky vám poradí fyzioterapeut, jenž vám i podrobně vysvětlí a ukáže správnou techniku provedení jednotlivých cviků. Neboť jen tak lze dosáhnout výsledku a pouze správně provedené cviky přinesou výsledek v rámci odstranění či předejití bolestem zad. Rovněž velmi důležité při cvičení je správné dýchání, nikdy nezadržovat dech.
bolest zad
 
Mezi důležité předpoklady náleží korekce adekvátního postoje a hlavně sezení. V sedě přeci jen trávíme nejvíce času. Jestliže nelze dlouhé sezení nikterak regulovat, neboť máte sedavé zaměstnání, je účinné podložit bedra za pomoci různých pomůcek, jako je například i složená mikina. Díky tomu tak dojde ke správnému fyziologickému zakřivení beder do mírné lordózy. Při volbě speciální pomůcky je vhodný malý overball či McKenziho lumbální válec.